Karty bankowe jak bezpiecznie „wyrzucić”?

Karty bankowe jak bezpiecznie „wyrzucić”? post thumbnail image

Jak chronić swoje karty bankowe? – umieszczone

Według danych Narodowego Banku Polskiego aż 66% Polaków posiada karty bankowe. Rozwój elektronicznych produktów bankowych to wiele korzyści, ale też przyczyna wielu przestępstw w tej dziedzinie, które z roku na rok wzrastają w naszym kraju. Żeby się przed nimi uchronić warto przestrzegać kilku najprostszych zasad bezpieczeństwa, m.in. niszczyć niepotrzebne karty bankowe.

1. Na jakie zagrożenia narażamy się, korzystając z kart bankowych

Kiedy upowszechniły się karty bankowe, pojawił się problem z ich utylizacją. Nie ulega wątpliwości, że należy możliwie najskuteczniej zniszczyć nośnik. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że karta bankowa przecięta na pół nie jest wystarczająco uszkodzona. Skuteczny haker będzie w stanie bez problemu skopiować zawartość paska magnetycznego i odzyskać dane które umożliwią mu wyrobienie duplikatu naszej karty. W przypadku kart kredytowych (tzw. wypukłych) jeśli nie zniszczymy jej całej w sposób mechaniczny, to odtworzenie jej fizycznego wizerunku wystarczy do obciążania karty w trybie off-line, czyli wyłącznie na podstawie sczytanych i odtworzonych przez oszustów danych.

2. Jak w związku z tym możemy zabezpieczyć dostęp do naszych danych zapisanych na karcie bankowej?

Pamiętajmy, że jedynym sposobem zabezpieczenia dostępu do naszego konta jest całkowite fizyczne zniszczenie karty bankowej. Stare karty bankowe należy pociąć na najdrobniejsze ścinki, najlepiej o maksymalnej wielkości 4×35 mm. Jeżeli karta ma wymiar 85×54 mm, czyli 4590 mm2, to oznacza, że karta plastikowa będzie zniszczona na 32 drobne kawałki.

3. Czy są jakieś normy określające, jaki rozmiar ścinki?

Czy jest wystarczająco mały, aby uniemożliwić odczyt danych z nośnika?

Tak, istnieją takie normy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście używanie specjalistycznych urządzeń, które według normy DIN 66399 mają stopnie bezpieczeństwa P-4,0-4 orazT-4. Co to oznacza w praktyce? Urządzania tnące na tak drobne ścinki stwarzają barierę nawet dla osób dysponujących odpowiednią wiedzą i sprzętem potrzebnym do skopiowania danych zapisanych na zniszczonych kartach plastikowych.

4. Jaka jest skala przestępstw ?

Według danych pochodzących od banków i agentów rozliczeniowych, w latach 2004 – 2009 zanotowano ponad 20 tysięcy oszustw dokonanych za pomocą kart bankowych. Wraz ze wzrostem ilości przestępstw pojawiają się nowe pomysły i procedury bezpieczeństwa zwiększające bezpieczeństwo transakcji oraz użytkowników.

5. Czy obecny poziom zabezpieczeń oferowanych przez banki jest wystarczający?

Wzrostu liczby tzw. fraudów, czyli przestępstw związanych z kartami bankowymi, nie powstrzymuje nawet ciągłe podnoszenie poziomu zabezpieczeń I stosowanych przez instytucje finansowe. Dlatego nie zwalnia nas to z obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane posty